Детоксикация или пречистване на организма чрез хранене или липса на хранене е техника, използвана от векове от доктори, лечители и философи сред които Хипократ, Сократ, Платон, Аристотел и много други, за лечението на най-различни заболявания и за пречистване на тялото и съзнанието.
Затова според някои специалисти днес детоксът е липсващото звено в храненето на съвременния човек, а той има нужда от него повече от всякога. Гледайте на пречистването като на почивка от вредните храни, така както почивате след работа, за да презаредите, да се отпуснете и да получите нови перспективи за живота.
Истината е, че идват отвсякъде - химическите замърсявания във въздуха, тежките метали, пестицидите в храните, медикаментите, алкохола, активното и пасивното пушене и, разбира се, химикалите в храните. Ние просто живеем в замърсена среда, която не винаги можем да контролираме. Освен това изкушенията около нас са прекалено много и понякога е трудно да им се устои.
Освен от външните фактори, токсините могат да дойдат и от нормалния метаболизъм и натрупването на вредни микроогранизми в храносмилателния тракт - тънкото и дебелото черво, в резултат от неправилно хранене, приемане на прекалено голямо количество храна, хранене набързо и остатъци непреработена храна.
Напоследък сме все по-забързани и по-забързани. Не ни достига време да свършим всички задачи за деня, да се видим с приятели, да поиграем с детето, какво остава да намерим време за храна... Повечето от нас се хранят набързо, не дъвчат достатъчно храната и преглъщат големи парчета от нея, оставяйки цялата работа на стомашните сокове и ензими, които така и не смогват да смелят всичко. Бързото хранене води до редица неприятности, като газове, подуване на стомаха, проблеми с храносмилателния тракт и в крайна сметка лошо усояване на витамините и минералите.
Можете, разбира се! Терминът детоксикация означава пречистване на организма отвътре, което е естественият начин на тялото да се отървава от ненужните съставки и това се случва ежедневно. Редовното ходене до тоалетна, спортуването и потенето, сауната - всички те детоксикират организма.
Проблемът е, че понякога натрупването на токсини е прекалено голямо и организмът има нужда от помощ, за да ги елиминира. Ако приемем, че постоянно се поддържаме в добър външен вид (кожа, коса, нокти и т.н.), трябва да приемем, че повечето от нас не правят нищо за вътрешното си пречистване, защото не си даваме сметка, че органите и всяка една наша клетка също имат нужда от периодично "измиване".
Ултимативно всеки метод за детокс, който разчита на сокове/хранене, богато на антиоксиданти, фитонутриенти и ценни вещества като цяло е добър. Но соковият детокс е доминантен спрямо останалите методи, заради невероятната концентрация от всички тези елементи като количество.
Без значение дали искате да подготвите тялото си за лятото, да подсилите организма си за зимата или просто имате нужда от енергия и виталност - детоксикацията винаги е правилния избор.
Детоксът идва на помощ, когато искаме да:
▪ Пречистим токсините от тялото си
▪ Предотвратим появяването на хронични болести
▪ Подсилим имунната си система
▪ Отслабнем
▪ Забавим преждевременното остаряване
▪ Подобрим качеството си на живот
▪ Енергизираме тялото си
▪ Подобрим вида на кожата си
▪ Подобрим мозъчната дейност, да бъдем свежи и будни
▪ Възстановим баланса в тялото си
▪ Дадем почивка на храносмилателния си тракт
Стъпка 1 - освободете календара си.
Планирането и подготовката са ключът към успеха на Вашето пречистване. Освободете максимално календара си от работа и социални ангажименти, които могат да Ви разсейват от целта - да извлечете максимума от детоксикацията. Гледайте на нея като на няколко свободни дни, в които да се погрижите за себе си и да се поглезите. Заслужавате го и накрая ще бъдете възнаградени за отдадеността си.
Стъпка 2 - подгответе тялото си.
По време на детокса ще трябва да се лишите от ежедневната си храна, напитки, снаксове и лакомства. Да, това включва хляб, ориз, месо, млечни продукти, захар, шоколад, кофеин, алкохол и никотин.
За да се справите по-лесно с липсата на тези продукти и да останете фокусирани върху детокса, силно препоръчваме намаляване на употребата им седмица преди стартирането му. Започнете по-рано, ограничете апетита си, отъпчете пътя към пречистването, така че да бъде възможно най-лесен и максимално ефективен.
Стъпка 3 - поръчайте си соковете и им се насладете!
Бременните и кърмещите майки не трябва да правят детокс, защото по време на детокс целта е токсините да бъдат изхвърлени и организмът ги изхвърля чрез всичко, което излиза от теб - урина, пот и т.н. При кърмещите проблемът е че това, което излиза може чрез кърмата да отиде в бебето. Всички със заболяване или претоварен черен дроб трябва да се въздържат от детокс, защото той ще натовари допълнително органа.
Не бива да се правят драстични промени в храненето за пречистване на организма при хора с диагностициран рак в последни фази, аритмия на сърцето, ниско кръвно налягане, анорексия, булимия, слабо сърце, психично заболяване, гастрит и язва, както и по време на много студено време, бременност и кърмене, преди и след операция.
При всички тези състояния ще е добре да включите зелените сокове като част от ежедневието си, но не и да правите 1-3 дневни сокови пречиствания само с тях.
Захранването след режима на сокове зависи изцяло от дните, които сте прекарали в детокс. След еднодневен детокс на практика можете да ядете всичко, но все пак се старайте да не прекалявате и да спазвате доколкото е възможно препоръките, валидни най-вече за захранване след 3 или 5 дни детокс на сокове.
Като за начало се придържайте към по-лек начин на хранене и недейте веднага да добавяте към менюто си бяло брашно, бяла захар и тежки меса. Яжте основно зеленчуци и пълнозърнести храни, а от животинските продукти постепенно започнете да добавяте яйца, риба и морски дарове.
Опитайте се в рамките на няколко дни да пиете зелени смутита или отново зелени фрешове за закуска, като ги редувате с пробиотично кисело мляко или закуска с фибри - чиа, овесени ядки, елда и други.
Лек обяд от типа салата и супа ще Ви накарат да се чувствате изпълнени с енергия през целия ден, затова не ги захвърляйте с лека ръка заради сандвич или пица. Междинните закуски е добре да са плодове, отново прясно изцеден фреш или ядково мляко. Към вечерята можете да добавите киноа, елда, пълнозърнест хляб с квас, картофи на фурна и други зеленчукови готвени ястия, а месото да редувате през ден в рамките на първата седмица от захранването. Не пропускайте да изяждате и по една голяма зелена салата ПРЕДИ основното ядене! Тя е най-добрият източник на ценни вещества за организма, веднага след зеления фреш.